W nawiązaniu do wczorajszych rozmów powrócę do tematu.
Poszperałem trochę za puszką IP67 o wymiarach, które podał Tomek (STRONG Puszka hermetyczna n/t 88x64x42mm IP67). Chyba najkorzystniej wychodzi na allegro bo jest za 22,50zł i sprzedawca działa w programie Smart czyli jak zapewne wiecie przy zakupach za 40zł lub więcej przesyłka jest free. Czyli już przy dwóch puszkach jest bez kosztów transportu. Dodatkowo ma on też w ofercie różne dławiki na sztuki (na radiator ewentualnie też na przewód).
Można więc to jakoś w miarę tanio ogarnąć.
Jakby co mogę się tym zająć jak już będziemy mieli konkrety (kto, co, ile) chociaż nie mam Smarta ale może uda mi się coś w tej mierze załatwić . A jeśli nie to przesyłka do paczkomatu kosztuje 9 zł więc jakoś to przeżyjemy.
Poniżej linki.
Nie wiem jakie średnice elementów użyjecie lecz chyba wygodniejsze byłyby puszki "trójdrożne" z przepustami prawie wodoszczelnymi. Dwie dziury na wibrator i jedna na wychodzący kabel bo symetryzator/transformator da się schować w puszce.
Obrazek zapodaję dla ogólnej idei. Te przepusty trzymają elementy wystarczająco mocno aby się nie przesuwały, w środku dajemy rozpórkę (wałek albo płytka). Ja dawałem zwykłe oczka lutownicze do połączenia z kablem. Jak odszukam zdjęcia z budowy mojej 4x5 DK7ZB to wrzucę, dzisiaj nie mogłem znaleźć. U mnie wszystkie elementy były fi 10mm.
I jeszcze w sprawie zaślepek gdyby ktoś chciał. Do anteny na stałe narażonej na czynniki atmosferyczne raczej polecane.
Na rurki 10mm sprawa trochę prostsza bo jest potrzebna większa ilość.
Natomiast na 12mm potrzebne tylko 2 szt więc chyba trzeba dorobić z czegoś bo zamawiać 50 lub 100 szt to trochę lipa... Choć ceny wysokie nie są... Do przedyskutowania.
Zrobił się trochę zastój z antenami ale poprostu mam zbyt wiele spraw na głowie i brak mi czasu na nasze zabawy.. postaram się jak najszybciej wrócić do tematu (bo to już wiosna zaraz) fajnie,że macie pomysły... wszystko jest przydatne...
Jeśli chodzi o puszki antenowe to takie jak Piotrek TTG dał przykład oczywiście się nadają tylko trzeba zwrócić uwagę na wymiary, bo np. w antenie DK7ZB 5/8 elementów 2/70 jest krytyczna odległość pomiędzy rezonatorem a pierwszym direktorem z 70tki (coś ok. 2cm)
i nie każda puszka z gotowymi dławikami będzie się nadawała, dlatego wybór padł na omawiane wcześniej puszki gdzie dławiki umieszcza się wiercąc otwory przy krawędzi puszki.
W antenie jednopasmowej może nie być z tym problemu i gotowa puszka z dławikami będzie pasowała.Poszukam fotek z moich anten to tu wrzucę, obrazek powie więcej niż opis..
_________________ To miejsce czeka na Twoją reklamę.. ;)
W wersji terenowej anteny 5+8elem. i małej ręcznej antenki 4+5elem. użyłem z powodzeniem małej puszki instalacyjnej SIMET N8. Rezonator umieszczony jest przy
krawędzi puszki tak jak na obrazkach :
_________________ To miejsce czeka na Twoją reklamę.. ;)
Tak było 2005 AD. Wnętrze wszystkich puszek zalałem później żywicą epoksydową "do pełna". Transformatory impedancji nie zmieściły się w puszkach. Zależało mi na wodoszczelności wnętrza i na niedopuszczeniu do korozji połączenia z boomem. Śrubki chyba były z tych rdzewiejących. Oczka tym bardziej.
Ponadto w wersji 4x5 nie stosowałem gniazd/wtyczek a bezpośrednie podłączenie kabla wewnątrz puszek. Zdjęcie przedstawia robienie pojedyńczej anteny 5 ele dla testów przed wykonaniem większego zestawu.
Antena 4x5 elementów przepracowała od 2005 do 2009 bez zauważalnego pogorszenia parametrów. Jedynie przy oblodzeniu lub szadzi SWR zwiększał się do 1:2. Normalnie deszcz/sucho 1:1.12 na 144.1 MHz.
_________________ Piotr
Hamradio4.0 - Resistance is futile.
Hamradio4.0 - Opór jest bezzasadny.
... w uzupełnieniu tego co omawialiśmy na spotkaniu odnośnie gdzie kupować- garść informacji dotyczących materiałow na anteny:
na antenę 2/70 5+8elem.
potrzeba w sumie 6.5m rurki 10mm2 na direktory
1m rurki 12mm2 na rezonator
profil 20x20mm dł 1.6m ( jeśli antena ma być mocowana od tyłu trzeba dodać ok.20cm) ,
puszkę połączeniową wg. wcześniejszych opisów.
podkładki dystansowe pod elementy 12szt.
ok. 0.5m przewodu RG174+ kawałek (3cm) rurki plastikowej średnicy 16mm na balun
gniazdo antenowe typu N,
śrubki nierdzewne (śr.3 lub 4mm dł.45mm)+ nakrętki samohamowne 12szt.
końcówki oczkowe do podłączenia rezonatora (śr. 4mm) 2szt. + wkręt nierdzewny
śr. 3.5mm dł. 6mm 2szt.
do mocowania puszki wkręt 3.5mm dł 16mm 2szt.
zależnie od użytej puszki mogą się przydać dławiki instalacyjne PG13.5 jak na obrazkach wyżej 2szt.
Pręt poliamidowy śr. 10mm dł. ok 50- 60mm jako łącznik usztywniający rezonator w puszce połączeniowej. Do kupienia w hurtowniu metali kolorowych (kawałek 50cm ..ok 5zł)
w hurtowni rurka jest w 6m odcinkach a profil 20x20 w 4m odcinkach więc trzeba to sobie
rozplanować adekwatnie do możliwości transportu i późniejszego cięcia na właciwe odcinki elementów anteny. wymiary elementów są na stronie DK7ZB w zakładce Duo-/triband Yagis
_________________ To miejsce czeka na Twoją reklamę.. ;)
omawianą antenę można wykonać w wersji LIGHT opisanej na stronie autora, z prętów aluminiowych 4mm-6mm i na rurce śr.20mm, antena będzie lżejsza i tańsza w wykonaniu..
tania hurtownia aluminium (ALTANER) jest na terenie bazy PKS przy ul. Pułaskiego
śruby, wkręty nierdzewne można kupić w pawilonie przy ul. Równoległej
tanie puszki instalacyjne w każdym sklepie art. elektrycznych, droższa wersja przez internet.
_________________ To miejsce czeka na Twoją reklamę.. ;)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum