FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sondy meteo - podstawy
Autor Wiadomość
dbst 

Znak: SQ9STO
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 103
Skąd: Częstochowa
  Wysłany: 2016-05-04, 16:02   Sondy meteo - podstawy

Wyjaśnijcie mnie i może następnym początkującym, którzy będą chcieli od zera zgłębić temat...
Jak to jest z tymi sondami meteo:
- skąd wylatują - to jest jasne i klarowne.
- na jakich częstotliwościach najczęściej nadają te wysyłane z Polski - też jest podane (rozumiem, że modulacja FM)
A teraz już prośba o pomoc:
- czy trasę lotu sondy śledzi się tylko i wyłącznie z pomocą komputera i odpowiedniej strony czy są różne sposoby?
- czy dekodowanie sondy oznacza odczyt parametrów z jej czujników w czasie rzeczywistym (potrzebne radio podłączone kablem do karty dźwiękowej komputera oraz program dekodujący)
- czy każde radio się nada? Jakie musi mieć parametry? Na forum radiosondy.fora.pl wyczytałem, że Baofeng UV-5R nie daje rady niestety...
- jak odbywa się szukanie sondy z pomocą radia i anteny kierunkowej? Tu już ktoś miał zestaw z UV-5R i to działało - czy tutaj chodzi tylko o siłę sygnału i nie ma to już nic wspólnego z dekodowaniem?
A może w ogóle źle myślę?
Pomóżcie.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam
Damian
 
 
Jacek 
Jacek

Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 298
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-05-04, 17:33   radiosondy meteo

Pytanie 1 i odpowiedz http://36fm.pl/viewtopic.php?t=2333 Sondy meteorologiczne wykorzystują częstotliwości z przedziału 400-406 MHz.
Najczęściej powtarzające się częstotliwości sond wysyłanych z Polski, czyli z Wrocławia Legionowa i Łeby to:
402.700 MHz
402.740 MHz
402.800 MHz
w sumie to wszystko kopiuje z 36fm.pl i z radiosondyfora.pl he he wystarczyło poczytać
Ale najlepiej w godzinach startów no tak z 15 -20 min później kiedy są już wysoko poszukać w FM od 400 mhz do 406 mhz słychać na kilku częstotliwościach Polskie Czeskie Słowackie Niemieckie a i czasami z Kaliningradu nie podam stałej częstotliwości bo to od nich zależy czasami to się ciut zmienia np 403 mhz nieraz z koncówką 100 ,200 ,500 czyli 401,100 czyli pełne częstotliwości typu 401 , 402 ,403 ,404 405 , lub z koncówką 100 ,200 lub 500 ale na radiosondy fora o tym piszą wiec moze nie kompletne informacje podałem
Ja śledzę sondy na aprs.fi jest jakaś inna strona która pokazuje kierunek lotu i przybliżony upadek jej to tez jest gdzies na radiosondyfora.pl tam tez program sondermonitor pobierzesz poczytasz jak skonfigurować go z tym ze dzwiek pobrany z głośnika raczej kiepsko dekoduje ale tez opisywali ze na niektórych urządzeniach to działa ale tak naprawde zalecane jest wyjscie DATA i 9600 bodów nie 1200 wiekszość mobilowych czy stacjonarnych czy motorole GM mają takie wyjscie sygnałowe o tym też piszą na forum
Tak sonda wysyła parametry w tym sugnale i my to tez dekodujemy widzimy temperaturę wysokość cos tam jeszcze chodz temperatura mnie nie interesuje raczej sledzenie lotu i miejsce upadku by wskoczyc w auto i po nią podjechać ale skoro Wrocławski IMiGW to odbiera radiowo wiec i my to odbieramy te same parametry praktycznie na bieżąco
samo szukanie sondy polega na dekodowaniu do ostatniego momentu np załóżmy sonda spada 8 km odemnie czyli blisko soinda nadaje z siłą 60 mW nadajnik wiec jak jest 100 m nad ziemią to ktoś z 50 km już jej nie odbierze a ktoś z 10 km odbierze ktoś pojedzie na górke z kompem i całym sprzetem to z bliska odbierze ją nawet do 30 m nad ziemią czyli czym niżej ją zdekodujemy no bo ona podaje stale swoje położenie to widzimy na mapie gdzie spadła np na małą polankę w lesie lub jakąś łąkę i wtedy w autko i na miejscu możemy czasami wzrokowo ją znaleźć ja np na początek reczniaka brałem i na lekko wykreconej antenie chodziłem w rejonie upadku wyznaczając sobie 4 kier świata gdzie mi sygnał zanikał czyli miałem takie jak by koło wyznaczone poza którym sondy nie słyszę wiec w srodek koła zasuwam a tam całkiem odkrecam antene i tym samym sposobem 100 m koło wyznaczam bo bez anteny to nawet 100 m nie odejde od sondy i mi milknie w odbiorniku wiec w tym kole 100 m szukam wzrokowo ale zeby nie być tak prymitywnym zrobiłem sobie antene kierunkową dokupiłem tłumniki antenowe 20 dB i na razie antena i sprzet czeka aż cos koło Częstochowy spadnie zresztą i zdjecia mojej anteny i link do tłumików antenowych wszystko jest ale to ciut czasu trzeba znajść siąść wieczorem i poczytać he he Tak szukanie polega na sile sygnału wiec wystarczy nawet obserwować na internecie gdzie spada i jeśli mamy blisko do niej to w auto i z reczniakiem w prymitywny sposób ją znajdziemy czasami to jak ktoś z bliska ją dekoduje to nam ostatnią pozycje z 100 m nad ziemią pokaże to jak kiedyś z Wojtkiem SMC pojechaliśmy to spadała nad boiskiem i ostatni sygnał był 200 m nad boiskiem i faktycznie na boisku leżała http://36fm.pl/viewtopic.php?t=2358 polecam to forum http://radiosondy.fora.pl/
 
 
 
dbst 

Znak: SQ9STO
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 103
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-05-04, 20:19   Re: radiosondy meteo

Po pierwsze dzięki Jacek za obszerną wypowiedź (że Ci się chciało).

Po drugie - moje dwa pierwsze myślniki to nie były pytania tylko stwierdzenia, że to już sam znalazłem (czyli częstotliwości i skąd wylatują) i że w zasadzie to jest dla mnie jasne. Ale OK - będzie dla innych...
Piszę o tym dlatego, że nie chcę wyjść na całkowitego lenia ;-)

Teraz sprawa jest dla mnie dużo jaśniejsza - choć jak przyjdzie do czynów to pewnie i tak coś dziwnego mnie zaskoczy...
Ale póki co masz ode mnie 1 pkt. pt.: POMÓGŁ ;-)
Dziękuję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 9