FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
144 MHz na wesoło - traperska antena by SP9TTG
Autor Wiadomość
SP9TTG 
Barba crescit, caput nescit


Znak: SP9TTG
Lokator: JO90NT
Dołączył: 05 Lis 2015
Posty: 222
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-09-03, 20:20   144 MHz na wesoło - traperska antena by SP9TTG

Witexik !

Przywiozłem z dalekich podróży od Krzyska SQ9MPK przedwojenny dipol na 2m. Chowając trofea podróżne do piwnicy znalazłem moją wyczynową antenę magnetyczną na 50 MHz. Jako ze w planie było podsłuchiwanie i ew. zrobienie 2 i 1/3 QSO na 2m w zawodach postanowiłem wykorzystać konstrukcję nośną do zbudowania anteny na 2m.

Wybór padł na 2 elementy Yagi ale był trudny. Nie mogłem zdecydować się czy dać direktor czy reflektor. Po 14 sekundowym namyśle przekonałem sam siebie że lepiej dać reflektor bo w twarz mniej promieniuje i do tego może zmniejszy tragiczny smog elektromagnetyczny płynący z bloku

Jak wymyśliłem tak zrobiłem, używając typowych biednych środków i jak zwykle trytytek. Podczas budowy okazało się że dipol jest nieco za krótki na 144.5 MHz więc dodałem profesjonalne stroiki obleczone spienionym PTFE prod. ChRL.

Oczywiście antena ma szybki system obrotu nożnego (trzeba skoczyć na nogach na balkon żeby zmienić azymut). A dostępne u mnie azymuty to 170-190 i 220-240 stopni (te przerwy w zabudowie podwórka). SWR jak zwykle wyszedł 1:1 bez strojenia - na oko.

Reszta na zdjęciach, do pośmiacia.
_________________
Piotr

Hamradio4.0 - Resistance is futile.
Hamradio4.0 - Opór jest bezzasadny.
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2016-09-03, 22:14   

O k... no w sumie jak na Chrl przystało jest bambus! Magnetyk jest piękny, trochę owal ktoś skopał. Trymerek z czego zastosowałeś? Dipol na 2m profesjonalny, przecież każdy elektrykomechanikarz znający się na robocie używa trytek. Piotrze jak mierzysz kąt odchylenia wschód zachód? Montaż anteny w puszce elektrycznej to już klasyka. W ten sposób ,,zbudowałem'' wiele anten dvbt które robią robotę i w kopoju (czyt. pokoju wg. mojego chopaka młodszego) i na dworze na dachach. Uogólniając konstrukcja godna polecenia bo zrobić ją z mało wyszukanych elementów można. Reflektor to dobry wybór, jak dołożysz direktor to antena zrobi robotę.
Pozdrawiam i 59 i 73 i 88 i wszystko :-)
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
SP9TTG 
Barba crescit, caput nescit


Znak: SP9TTG
Lokator: JO90NT
Dołączył: 05 Lis 2015
Posty: 222
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-09-04, 09:00   

Tak, jest bambus sezonowany, jesteś wnikliwym obserwatorem !

Długi bok balkonu a tym samym końce stalowej poręczy u góry do opierania się wskazują na azymuty: 347 stopni i 167 stopni bo blok postawiono "przekręcony" w lewo od osi N-S o 13 stopni. Resztę załatwiam kątomierzem szkolnym ale przy tak szerokiej wiązce anteny nie potrzeba takiej dokładności.

Ten kąt wyczaiłem z map geo i google a nawet kiedyś zweryfikowałem go zegarem słonecznym biorąc z tabel czas astronomicznego południa dla mojej długości geograficznej. Ale to jak byłem mały.

Przykład użycia kątomierza home-made jest również tu, z czasów kiedy miałem chociaż na 2m antenę w miarę dobrą.

Mierzenie kątów metodą pośrednią wg. SP9TTG

Wtedy na skutek silnych mrozów w lutym zepsuł mi się odczyt azymutu i musiałem uzywać metody kątomierzowej, bo rama okna ma ten sam kąt do północy co reszta. Mierząc kąt między ramą a boomami anteny i unikając paralaksy można określać azymut bez elektroniki - na oko :))
_________________
Piotr

Hamradio4.0 - Resistance is futile.
Hamradio4.0 - Opór jest bezzasadny.
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2016-09-05, 21:30   

No masz to opanowane Piotr! Czytałem o Twoich zabawach w EME, gratuluję ponownie. Nie masz już tych anten?
PS. Widziałeś ostatnio sp5gmv/9?
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
SP9TTG 
Barba crescit, caput nescit


Znak: SP9TTG
Lokator: JO90NT
Dołączył: 05 Lis 2015
Posty: 222
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-09-06, 07:31   

Siemix !

Anteny zostały zdemontowane w 2008 i przekazane jednemu koledze który tak o nie dbał że mu złomiarze zajumali całość z garażu. Wszystko łącznie z obrotnicą i kablami. Rurę z dachu zajebała ekipa remontowa z Kępna co papę na dachu kładła.

A wujka Grześka to wypadałoby odwiedzić i może jakieś radio mu zamontować żeby się nie nudził.
_________________
Piotr

Hamradio4.0 - Resistance is futile.
Hamradio4.0 - Opór jest bezzasadny.
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2016-09-06, 20:46   

To pięknie...
Tak o radiu dla Grześka też myślałem.
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,109 sekundy. Zapytań do SQL: 10