FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Blitzkrieg z dipolami
Autor Wiadomość
Robert 

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 391
Skąd: z nikąd...
Wysłany: 2013-10-26, 04:44   Blitzkrieg z dipolami

Witam

Piszę bo ryje mi coś czaszkę. Mam dipol na 14 MHZ. Ładnie według zaleceń 2x5,05m i ładny SWR mam dopiero na ok 15 Mhz. O dziwo, mimo poprawnych rozmiarów antena stroi się jakby była za krótka. Nie mam baluna. Antena wisi ok 7m nad ziemią. Na całym paśmie od gołego 14.0 po 14.350 SWR 2,5 :-|

Zapodaję i soft do obliczeń. Wie ktoś co może być przyczyną takiego zjawiska? :shock:

 
 
SQ9FMC 
200 DXCC

Znak: Artur
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 105
Skąd: Krzepice
Wysłany: 2013-10-28, 18:20   

Czemu nie masz symetryzatora ?
_________________
Radio jak Media Markt ...
nie dla idiotów .
 
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2013-10-28, 21:20   

Tak, myślę że sprawę załatwiłby balun. Bez niego mógłbyś zasilić antenę typu GP którą na 20m mógłbyś wykonać w warunkach amatorskich. Znajomy krótkofalowiec z osiedla właśnie ma GP na 20m i nigdy nie stosował dopasowań/skrzynek.
Zazwyczaj dipol był zasilany linią symetryczną, żeby zastosować linię koncentryczną należało by zastosować symetryzator. Impedancja dipola półfalowego jest różna ale można przyjąć że wynosi około 300om podczas gdy linia koncentryczna w warunkach amatorskich ma 50om.
Tyle z moich przypuszczeń, jak się mylę to proszę mnie zrugać!
Pozdrawiam!
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
an2lec 


Znak: Arek
Lokator: JO90NT
Dołączył: 01 Paź 2013
Posty: 218
Skąd: Cz-wa
Wysłany: 2013-10-28, 22:07   

Impedancję ok 300 om ma dipol pętlowy. Dipol prosty ma impedancję zbliżoną do kabla koncentrycznego. Jest ona zależna od wysokości zawieszenia.
Zastosowanie baluna prądowego (dławika w.cz.) jest wskazane przy każdej antenie żeby uniknąć przepływu prądów w. cz. po zewnętrznej części ekranu i promieniowaniu kabla.
Balun prądowy 1:1 to w najprostszej formie kilka zwojów kabla koncentrycznego albo kilka pierścieni ferrytowych nasuniętych na kabel.

Niektore_zagadnienia_dotyczace_pracy_BALUNow

balun-napieciowy-pradowy
_________________

Ostatnio zmieniony przez an2lec 2014-06-06, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robert 

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 391
Skąd: z nikąd...
Wysłany: 2013-10-29, 10:05   

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Baluna zapasowego nie mam. Powiesiłem nową antenę o długości 2 x 5,50m. Okazało się, (co normalne) że antena miała rezonans na 13.100 Mhz. Była za długa. Przyszedł czas na przycinki. Koszmarnym nakładem pracy zacząłem ją skracać będąc z 7 razy na drzewie. O dziwo - zestroiła się na długości 2x4,95m. Najbardziej mi zależało na emisjach cyfrowych w okolicy 14.070Mhz. SWR w tamtej okolicy to 1,3. Na tym zaprzestałem cięć by coś nie spieprzyć.

Trzasnąłem więc z 40W testową łączność z Hiszpanią - Saragossa. Obustronne raporty to 599 :mrgreen:

Niebawem wieszam nową antenę - DELTĘ - także dipol jest tymczasowy.

Wnioski? Kalkulator tylko przybliża nas do właściwego rozmiaru. Trzeba jechać na zapas i robić cięcia aż do skutku. Wszystko wpływa na SWR - wysokość zawieszenia anteny, długość fidera. Pewnie i w jakimś sensie brak lub obecność baluna. Moja antena bez baluna stroi się bardzo 'wąsko' co nie jest zbyt fajne :-P .

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem. Niech zostanie dla wszystkich walczących z dipolami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,112 sekundy. Zapytań do SQL: 9