Ostatnio nieco potestowałem praktyczne możliwości zasięgowe w paśmie PMR446.
Wiadomo, że dla fal UHF podstawową rzeczą dla umożliwienia łączności jest bezpośrednia "widzialność" anten i tutaj przydałaby się odpowiednia wysokość. Najlepiej więc, aby rozmówcy zlokalizowani byli na jakiejś, mniejszej lub większej górce. W sieci natknąłem się na dwie przydatne strony aplikacje, rysujące profile topograficzne terenu. Pierwsza z nich nie uwzględnia krzywizny planety, natomiast druga tak.
I tak podczas pierwszej UDANEJ próby łączności Góra Kamieńsk - Babia Góra/Cyl (odległość około 180km) topografia wg pierwszego programu wyglądała następująco:
ale już po uwzględnieniu krzywizny ziemi (wg programu drugiego) widzialności anten nie było:
(tu jest akurat odwrotnie Babia Góra jest po lewej stronie, a G.Kamieńsk po prawej)
a więc w obu przypadkach po uwzględnieniu krzywizny ziemi bezpośredniej "widzialności" anten nie było. Oczywiście fale UHF rozpraszają i zaginają się na przeszkodach terenowych, ale jednocześnie są przy ziemi silnie tłumione i biorąc pod uwagę użytą moc radiotelefonów (0,5W) wydaję się mi ten drugi program nieco podejrzany (obie łączności zostały przeprowadzone). Co sądzicie o tym drugim?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum