FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Analizator antenowy wg. VK5JST
Autor Wiadomość
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2020-11-19, 17:33   Analizator antenowy wg. VK5JST

Czołem. Tak niestety jeszcze żyję i niestety coś tam robię. Chciałem przedstawić tańszą wersję analizatora antenowego od MFJ według jednego Australijczyka. Oczywiście jak to przyszło na Polaka układ został dostosowany do naszych możliwości pod względem dostępności elementów. Informacji na temat tego analizatora w internecie jest mnogo, w jakim tylko sobie języku zażyczycie więc nie będę się rozpisywał.
W tym miejscu chciałem podziękować Piotrusiowi SQ9KQP za gotową PCB którą przekazał mi..... jakiś czas temu🙃
Analizator zbudowany jest na laminacie dwustronnym, esemdziarnia jest na jednej warstwie, elementy TH na drugiej. Wymagane są diody germanowe, jeszcze można je wydłubać od retro maniaków. Jako tranzystory zastosowałem J310, BF173, BS170 i 2N2369 w ,,końcu mocy''. Układ wymaga trochę cierpliwości przy strojeniu - regulacji - kalibracji. Przyda się woltomierz i oscyloskop do obserwowania sinusa z generatora aby nie był zniekształcony. Zbudowaliśmy w sumie dwa takie mierniki i każden inaczej miał nastawy w punktach pomiarowych by wyniki były powtarzalne. Obszerny opis strojenia jest oczywiście podany jak na tacy.
W załącznikach zdjęcia z pomiaru mojej hand mejdowej Cometki CHA250 w postaci drutu nad dachem blaszanym. No qwa nie jest źle ale cudów nie uraczysz😀 W mierniku moim brakuje jeno pojemnika na baterie (wszystko mam) a całość zabudowałem w obudowie z blachy cynkowanej. Oczywiście tylna ścianka będzie. Pobór prądu na wyświetlaczu pomijając podświetlanie wynosi około 100mA ale zważając na to że sprzęt używasz kilka minut nto nie jest dużo.
Naprawdę polecam zrobienie czegoś takiego, uwalniasz się od kabli, SWR miarki i innych pierdów.
Jedna uwaga. Miernik musi mieć stabilne zasilanie 12V bo inaczej rozjeżdżają się wyniki pomiarów na mostkach (czyli SWR i inne które kalibrujemy na PRrkach).
Zajebiste to jest😀
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2020-11-19, 17:39   

Reszta dupereli w załączniku. Przepraszam że nie mam foty od strony SMD ale nie jest to jakieś mega skomplikowane.
Nie mogę wkleić programu, nie wiem czemu ale może jak odpalę komp to się uda i zapodam resztę plików.
 
 
 
matiwegrz

Znak: SQ7NPA
Dołączył: 14 Sie 2019
Posty: 2
Skąd: Moczydła
Wysłany: 2020-11-19, 17:45   Re: Analizator antenowy wg. VK5JST

Fajne wykonanie bardzo przydatnego przyrządu. Budowanie i strojenie anten z takim kombajnem to przyjemność.
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2020-11-19, 19:44   

Fajnie że żyjesz i coś robisz, reszta gdzieś zamarła :mrgreen:

Pliku samego exe nie wrzucisz na forum, musisz go spakować np rarem.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
SQ9UDT 

Znak: SQ9UDT
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 50
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2020-11-30, 19:03   

HM przez duże H, obudowa prawilna o współczynniku ekranizacji >1 zapewne z blach ze starych głowic.
Elegancja.
_________________
Michał
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2020-12-10, 08:50   

Hej. W załączniku niezbędne rzeczy :)
Dzięki za komentarz.
Zastanawiam się nad zastosowaniem przetwornicy podwyższającej lub obniżającej i zasilenie tego ustroju pomiarowego z ogniw 18650 w odpowiedniej konfiguracji aby uzyskać stabilne napięcie zasilania samego obwodu. Jak widać na schemacie, z 12V zasilane są mostki pomiarowe i jakakolwiek odchyłka od tego napięcia równa się przekłamaniem wyniku pomiaru. Reszta jak proc czy generator zasilane są po stabilizatorach 5V więc tego problemu nie ma. No zobaczymy.
Pozdrówka!
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,113 sekundy. Zapytań do SQL: 9