FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaka antena szerokopasmowa (bazowa) do skanera częst?
Autor Wiadomość
Maciej 

Znak: brak
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 13:46   Jaka antena szerokopasmowa (bazowa) do skanera częst?

Na początek chciałbym się przywitać. Nazywam się Maciej i jestem z Częstochowy. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem skanera częstotliwość UNIDEN UBC75XLT.

Zdaję sobie sprawę, że aby skaner wykorzystywał swoje możliwość potrzebna jest dobra antena. Na oryginalnym baciku mało słychać dlatego zakupiłem po okazyjnej cenie antenę procom, która jest o niebo lepsza od anteny dołączonej do zestawu.
Ponieważ ze skanera korzystam również w domu, dlatego też zacząłem rozglądać się za antena bazową, która mógłbym zamocować na balkonie. Szukam anteny, która będzie pracowała w całym zakresie mojego skanera (25-88 MHz, 108-174MHz, 406-512MHz).
Obecnie używam własnoręcznie wykonanego dipola. Nie narzekam na jego odbiór bo w tych częstotliwościach na które go zrobiłem, odbiera bardzo dobrze ale jak wiadomo w miarę jedzenia rośnie apetyt dlatego szukam teraz czegoś bardziej 'zaawansowanego' :)
Zastanawiam się nad kilkoma antenami, ogranicza mnie przede wszystkim gotówka, mogę przeznaczyć na taka antenę najlepiej 200zł max 300zł.

Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych osób, którą antenę wybrać. Może, ktoś z Was miał z którąś do czynienia i może powiedzieć parę słów. Ewentualnie jeśli, ktoś ma lepszą propozycję to również proszę o wysłanie linku/nazwy anteny.

Mieszkam na 2 piętrze w bloku, antenę chciałbym zamocować na wysięgniku, który znajduję się 30cm od balustrady.

1. http://www.radio-sklep.pl/pl/p/DISCONE-1000/264
2. http://allegro.pl/lemm-at...5915953397.html
3. http://avantiradio.pl/laf...-odbiorcza.html
4. http://allegro.pl/antena-...6028749298.html
5. http://www.konektor5000.p...anera-25-900mhz
 
 
SP9TTG 
Barba crescit, caput nescit


Znak: SP9TTG
Lokator: JO90NT
Dołączył: 05 Lis 2015
Posty: 222
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 14:04   

Cześć Maciek !

Antena balkonowa ma z racji swojego położenia wycięte dość mocno 180 lub więcej stopni z tzw. dookoła więc nie ma chyba sensu kupować anteny w cenie tego skanera ?

Będąc na twoim miejscu zrobiłbym sobie taką antenę: http://www.eham.net/articles/7005

Uzasadnię:

- podejrzewam że nie słuchasz na skanerze zwykłej radiofonii, więc zakres 88-108MHz można se darować.
- jeśli twoje zainteresowania to krótkofalarstwo to ta antena da dobry odsłuch w pasmie 2m i 70cm plus okoliczne zakresy tzw. służb.
- antena jest ultraprosta do wykonania i nic nie trzeba w niej stroić.
- za zaoszczędzone w ten sposób bilety NBP kupiłbym sobie używany duobander samochodowy (no, może lekko dopłacając) i byłbym gotowy do pracy po uzyskaniu licencji.

Tak bym zrobił będąc w balkonowej sytuacji.
_________________
Piotr

Hamradio4.0 - Resistance is futile.
Hamradio4.0 - Opór jest bezzasadny.
 
 
Maciej 

Znak: brak
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 14:50   

Ja akurat mam balkon na rogu bloku ale rozumiem co masz na myśli, że zakup jednej z tych anten, które podałem miałby sens jedynie jakbym zamocował ją wysoko na dachu.
Co do anteny, którą podałeś widzę, że faktycznie jest to ciekawa antena a z budową myślę, że bez problemu bym sobie poradził, znajdę tylko dłuższa chwile to się wczytam dokładnie w jej opis.
Dziękuję za odpowiedź i jeśli ktoś miałby jeszcze coś ciekawego do powiedzenia (napisania) to chętnie przeczytam.

Pozdrawiam
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 18:09   

Witaj na forum, podaj w jakiej dzielnicy mieszkasz może coś więcej wtedy poradzimy.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Maciej 

Znak: brak
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 20:12   

Dzielnica Północ
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2016-04-03, 20:15   

Ja zapytam inaczej. Czego konkretnie chcesz słuchać?
 
 
Maciej 

Znak: brak
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 20:26   

Fajnie byłoby gdybym CB łapał, na moim dipolu czasami coś tam złapię. Także myślę, że kwestia lepszej anteny i bez problemu będę słyszał co się dzieje na drodze. Mieszkam około 5 km od trasy. Zależy mi też na częstotliwościach służb i pasmach 2m/70cm. Dlatego raczej potrzebuje anteny szerokopasmowej.
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2016-04-03, 20:31   

Służby. A nie lepiej kupić zwykłe CB radio plus antena tylko na to pasmo, a do skanera wyłącznie dipol/jakiś monoband ? Ja mam porównanie dipola z 3x5/8 z pasma 2m i nie raz dipol słyszy lepiej.
 
 
Maciej 

Znak: brak
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 5
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-03, 20:44   

Właśnie chciałbym mieć wszystko w jednym urządzeniu i odbierać większość na jednej antenie. Rozumiem, że najlepiej byłoby mięć do każdego pasma osobna antenę ale zależy mi na jakimś złotym środku.
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-04-04, 10:28   

Jeżeli chcesz słuchać służb i CB to zapomnij o korzystaniu z jednego urządzenia. Lepiej kupić nawet prostą motorolę i ja wykorzystać do nasłuchu + skaner niż wszystko na jednym urządzeniu. Jeżeli chcesz to wykorzystać do tego do czego się domyślam to nie ma to sensu, nie będziesz wszystkiego słyszał jednocześnie a chyba na tym Ci zależy.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,118 sekundy. Zapytań do SQL: 9