FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakłócenia
Autor Wiadomość
jacekg 

Znak: SP2-04-0609
Dołączył: 03 Lis 2015
Posty: 5
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2015-11-04, 00:04   Zakłócenia

Cały czas nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie co to jest za pasożyt, zakłócenia na różnych częstotliwościach. Może mi ktoś wytłumaczyć co to jest? Youtube
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-11-04, 07:11   

Możliwe że Artur SQ9FMC będzie wiedział co to jest.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
D4r0 
Megawonsz 9 i 1/2


Znak: SQ7HJL
Lokator: JO91QI
Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 280
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2015-11-04, 10:30   

Przypomina jakby jakąś emisję cyfrową, ale zbyt regularne.

Co dokładnie znaczy "na różnych częstotliwościach"?
 
 
jacekg 

Znak: SP2-04-0609
Dołączył: 03 Lis 2015
Posty: 5
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2015-11-08, 12:27   

Jak skanuję skanerkiem to są to przeróżne przedziały częstotliwości. 80 Mhz 157 Mhz 145 Mhz, mógłbym tu wymieniać i wymieniać. Są to też służby. Mam trochę znajomości w KPP i to samo potwierdzają. Ściągali nawet specjalistów, wymieniali im radia :-) i też nic. A mnie to zdziwiło, bo kiedyś będąc w Gdańsku, skanując po raz pierwszy tam się z tym spotkałem. Leciało to od 169 do 171 Mhz i przeważnie zbiegiem okoliczności przed sygnalizacją świetlną było to słychać. Bywa, że zamieszkuje na wsi przez jakiś czas i to też słychać dlatego wyeliminowałem sygnalizację świetlną. Warto dodać, że bywają miesiące, gdzie nigdzie tego nie słychać.
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2015-11-08, 14:07   

Bywa to często na 70cm. NMT450 miało takie brzęczki na stacjach bazowych. DSD tego nie chce złapać, ciulowe audio. Jak chcesz to szukaj tutaj: http://www.sigidwiki.com/wiki/Database

E. Jednak nie NMT, ale podobne.. przeglądam. Jest w chugo dużo takich 'cyfrowych niewiadomych'. Może faktycznie Artur coś podpowie.

E2. U nas w mieście oczywiście na skanerze.. 148.050 są takie 4/5 sekund cyfry na tyle samo przerwy. I to to należy do Obrony cywilnej. A przynajmniej mi się tak wydaje.
 
 
jacekg 

Znak: SP2-04-0609
Dołączył: 03 Lis 2015
Posty: 5
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2015-11-08, 17:22   

Ha! i to jest to DMR tylko mam inną zagwostkę. Skoro jest to DMR i skoro z tłumaczenia jest to "Najczęściej używane przez sieci prywatnej i lokalnej policji, mogą być szyfrowane" a ta modulacja pojawia się na częstotliwościach gdzie nikt nie słyszał o DMR i nie posiadają takiego sprzętu to skąd to jest? Czyżby propagacja przynosiła i siała po częstotliwościach? Ok jest taka częstotliwość na 170 Mhz i coś tam nie pamiętam po przecinku, gdzie przesyłają dane. Modulacja jest podobna i bardziej intensywna i cały czas, ale reszta? Bywają takie momenty, gdzie właśnie DMR tak szaleje, że KPP przestawiają się na inne kanały, bo po którejś wizycie specjalistów dostali zgodę na przestawianie. U nas ma 148.050 Mhz chodzi analog między służbami. Kiedyś nawet PSP Powiatowe pracowało na tym bo na ich nie dało się pracować.
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2015-11-08, 18:03   

Mi dsd+ dekoduje ów 148.050. U Ciebie można by podłączyć się pod dyskryminator ew jakiegoś dongla pod sdr i dekoduj. Warto zlokalizować ów freq które pokrywają się z tymi zakłóceniami, porównać i gonić właściciela lub skoro polizai ma możliwości to czemu UKE się tym jeszcze nie zajęło ?
 
 
jacekg 

Znak: SP2-04-0609
Dołączył: 03 Lis 2015
Posty: 5
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2015-11-08, 18:32   

Polizai się na tym nie zna :-P do nich jakieś Chłopaczki z wojewódzkiej przyjeżdżają i tyle ;-) niestety nie posiadają na stanie specjalistów radiowych, a samymi radiowymi rzeczami zajmują się informatycy, którzy nie do końca wiedzą o co chodzi w tej całej łączności. UKE powiadasz? UKE ostatnio jeździło po naszym terenie i robili pomiary, ale one tyczyły się komórkowców i przekroczeniem dozwolonych mocy, ale o tym sza :-P
 
 
SQ9FMC 
200 DXCC

Znak: Artur
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 105
Skąd: Krzepice
Wysłany: 2015-11-09, 11:32   

Jest to podobne do DMR i CDMA jednocześnie. Musiałbyś to nagrać w AMie z możliwie szerokim odbiorem po kablach do n.p. WAV aby uzyskać maksymalną wierność nagrania. Czy występowanie tego nie jest zależne od niedoskonałości samego odbiornika? Sprawdź na innym sprzęcie także innym modelu urządzenia aby pozbyć się wątpliwości występowania tzw lustrzanek, http://www.ire.pw.edu.pl/~wkazubski/Odbiornik1.pdf
_________________
Radio jak Media Markt ...
nie dla idiotów .
 
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2015-11-09, 18:15   

Hej Panowie.
Trochę się podepnę pod temat.
U mnie w domowym QTH zauważyłem liniowy wzrost zakłóceń w paśmie KF wraz z nastawaniem wieczoru. Pracuję na PSK i widać to bardzo wyraźnie co się dzieje. Jest to wzrastający szum w ogromnie szerokim paśmie, nie jakieś nagłe zakłócenia lecz szum.
Jak już wspomniałem podczas pracy na PSK widzę widmo sygnału na ekranie komputerka, wraz z nadchodzeniem wieczoru czytelność korespondencji spada, sygnał się rozmywa w szumach i jego "moc" spada.
Nie podejrzewam żadnych zakłóceń od "cyfrówek" bo jak pisałem z godziny na godzinę szum wzrasta liniowo a nie nagle. Łączności w paśmie 20m i 40m praktycznie traci sens że o 80m nie wspomnę gdzie sprawność mojej anteny drastycznie spada. Na wyższych pasmach cisza, wiadomo wieczorem...
Pasma UKF mam czyste. Cyklicznie występujące zakłócenie zniknęło, rozmawiałem o tym z Mariuszem to wie o cho kaman.
Czyżby antena szumiała?
Zabiorę Taurusa na terenowe QTH i porównam sygnały. Icoma nie chce mi się teraz na działkę targać :)
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
SQ9FMC 
200 DXCC

Znak: Artur
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 105
Skąd: Krzepice
Wysłany: 2015-11-09, 19:21   

Antena nie szumi tylko odbiera bądź nadaje. Na poziom szumu składają się wszystkie dochodzące sygnały z różnych źródeł, których po zmroku przybywa w wydaniu różnej maści sprzętu oświetleniowego i TV, laptopów, ładowarek i kto wie czego jeszcze. Jeśli nie masz gwałtownie pojawiających i znikających źródeł o silnych sygnałach to ich lokalizacja i eliminacja jest bardzo trudna. Dotyczy to szczególnie dużych skupisk mieszkalnych gdzie każdy ma po kilka urządzeń, bardziej lub mniej potrzebnych. Ja osobiście kilka lat temu przeprowadziłem wręcz kolędę po sąsiadach i usuwałem na własną rękę wszystko co mi mogło przeszkadzać. Czy jesteś gotów na takie "kolędowanie"? Temat rzeka a usuwanie na własny koszt to już kosmos. Walczyć trzeba w granicach rozsądku. Walcząc od 2008 roku wygrałem z Tauronem, Delikatesami Centrum, obecnie walczę z Domem Kultury, o osobach prywatnych nie wspomnę. Ludzie mnie tu znają z tej strony a nie wszyscy są wyrozumiali. Takie uroki jak mnie spotykały to materiał na grubą książkę.
_________________
Radio jak Media Markt ...
nie dla idiotów .
 
 
 
Marcin K. 
VY 73 es cu


Znak: SQ9MYU
Lokator: JO90ms
Dołączył: 18 Paź 2012
Posty: 262
Skąd: Dźbów
Wysłany: 2015-11-10, 19:48   

Cześć! Wczoraj wieczorem było deko lepiej, przynajmniej można było zrobić jakąś łączność.
Z łażeniem po ludziach w osiedlu bloków jest raczej kłopotliwe, chyba daruję i pogodzę się z tym do wiosny. Ciekawe jak będzie się zachowywać antena w pozycji pionowej czyli docelowej.
Dziękuję i pozdrawiam!
_________________
73 de SQ9MYU es cu
Kenwood TS570D + Comet CHA250 home made
RBM-1 ;-)
Radmor 3025 (4m)
Radmor 3035 (2m) + Diamond X510
Radmor 3055 (70cm) + Diamond X510
Taurus 80m, Kacper 80m, SP5WW...
http://www.qrz.com/db/sq9myu
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,142 sekundy. Zapytań do SQL: 9