FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odbiór w Częstochowie
Autor Wiadomość
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
  Wysłany: 2020-11-07, 15:51   Odbiór w Częstochowie

Cześć!
Witam Was, to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałam się z Wami przywitać :)

Mam do Was pytanie odnośnie aktywności krótkofalarskiej w Czewie i okolicy. Swój egzamin zdałam grubo ponad 10 lat temu i zasadniczo jakoś bardzo nie używałam radia, poza pewną aktywnością zawodową w pogotowiu kilka lat temu, ale pozostało po niej mi radio, które sobie kupiłam, a dokładnie Baofeng UV-5R. Ostatnio po ślubie dokonałam wymiany licencji o odnowienia znaku, a mąż odkopał stare radio z komody. Kilka rzeczy co pamiętałam to mu pokazałam, ale za wiele tego nie jest. Natomiast on się trochę nakręcił i chciałby też mieć egzamin zdany i dokupić drugie radio, żebyśmy mogli go używać jak np. chodzimy po górach, etc...

Natomiast mam do Was inne pytanie troszkę związane z nasłuchem/aktywnością lokalnych krótkofalowców. Radyjko moje niby działa, ale jakby tak nic nie wyłapuje w eterze. Ze starych czasów mam zaprogramowane mnóstwo kanałów typu policja, psp, pkp, pogotowie, kanaly awaryjne wojewody, mpk, firmy ochroniarskie, etc...
Powiedzcie mnie proszę czy idzie na tych kanałach coś jeszcze wyłapać w mieście tym radiem, czy też może oni wszyscy już się przestawili na łączność cyfrową?
Z drugiej strony chwilowo mieszkam raptem kilometr od przemiennika na północy przy starzyńskiego i z niego tak jakby nie mam żadnego odbioru. sprawdzałam w sumie wszystkie pasma, które są na przemienniki.net i mam wrażenie, że wszędzie jest cisza w eterze.
Czy jest jakieś pasmo u nas w Częstochowie lub okolicy, na której dam radę coś złapać i porozmawiać?

Ostatnio po kilku godzinach skanowania jedynie co złapałam to były jakieś krótkie sygnały bodajże z echotaxi, ochrony jakiejś firmy, możliwe, że auchan i buczenie na jednym z kanałów wojewódzkich.
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2020-11-07, 16:10   

Dziadki siedzą na 145.300. My na SR9CZE i tam należy wołać, zawsze ktoś się zgłosi. Reszta analogu jest głucha, niema tu nic ciekawego poza wspomnianymi taxi, jakimiś radiołączami i innym śmietnikiem. Pozdrowionka!
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-07, 16:22   

Krzysiek, dzięki za odpowiedź! Czy są jakieś specyficzne ustawienia, jak powinnam, mieć włączone radio, coś skonfigurowane, żeby odbierać z jednego i drugiego kanału?
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2020-11-07, 16:32   

Nie znam się na baofengach. Chyba wystarczy pisać częstotliwości na vfo A i B. Nie wiem czy trzeba w tym urządzeniu uruchamiać jakiś Dual Watch czy coś takiego żeby słuchało obu na raz.
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-07, 16:42   

Rozumiem, myślę, że jakoś z instrukcją z internetu to rozszyfruję. Natomiast patrząc po lokalizacji tego przemiennika, i jak mówię mieszkając około 1km od niego. Czy mając radio włączone w mieszkaniu powinnam mieć na wyświetlaczu, jakąś jego siłę sygnału? A jak odbiór z oryginalnej anteny w budynku jest niemożliwy, to czy np. z mostu na promenadzie powinnam mieć widoczny jakiś zasięg do tego przemiennika albo np. z okolic stawu w Blachowni?
 
 
Michał 
mikuss


Znak: Michał
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 607
Skąd: Częstochowa-Północ
Wysłany: 2020-11-07, 16:56   

z Blachowni nawet na tym ręczniaku powinnaś dolecieć do naszego przemiennika, czasem tam sprawdzałem łączność i otwierałem przemiennik
 
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-07, 17:29   

Wieczorem wyjdę na spacer promenadą i wypróbuję zatem otworzyć go i możliwe, że się usłyszymy :)
 
 
Michał 
mikuss


Znak: Michał
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 607
Skąd: Częstochowa-Północ
Wysłany: 2020-11-07, 17:41   

mieszkając w mieście to bez problemu z domu otworzysz, nie trzeba wychodzić na zewnątrz specjalnie, przemiennik ma bardzo duze pokrycie terenu, jak cos to wołaj, ogólnie to mało kto sie tam odzywa, ale usłyszą kobietę to sie pozabijać będą chcieli o mikrofon :-D
 
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-07, 23:08   

Wychodzi na to, że moje stare radyjko wciąż sprawne jest. Aczkolwiek nie mam pewności, czy ktokolwiek słyszał mój przekaz, gdyż nikt mnie nie odpowiadał. Natomiast słyszałam rozmowę sp9ch z jakimś mireczkiem, którego niestety nie wyłapałam. Jak zagadałam do nich to bez odpowiedzi. A skoro sr9cze niby otwarłam, ale w odpowiedzi miałam trochę szumu i stukania z pisaniem.
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-08, 15:39   

Mam trochę mętlik w głowie co do sprawności mojego radia. Jak wspomniałam wczoraj wieczorem z promenady, złapałam rozmowę dwu panów, aczkolwiek jednego nie słyszałam, wspomnianego Mirka jak dyskutowali o dzielnicy zlodziejówce w Częstochowie. Może troszkę niegrzecznie z mojej strony wcinając się w ich dyskusję chciałam wiedzieć czy mnie słyszą, bez odzewu. Tak samo robiłam dla sr9cze otwierając go, lecz nikt się nie odzywał.
Dzisiaj z kolei korzystając z ładnej pogody pojechałam w okolice blachowni, a właściwie malic i chodząc po lesie miałam na nasłuchu wspomniane 2 kanały. Dziadkowy miał raczej ciszę, natomiast z przemiennika łapałam bardzo ładny czysty dźwięk dwu kolegów rozmawiających o tym że jeden wyniósł się z miasta do blachowni i będzie potrzebował 8ton cementu pod fundament masztu ;) również byłam tym razem nie kulturalna i próbowałam nawiązać łączność, ale nikt mi nie potwierdził że słyszy mnie ;(
Jak widzę mój baofeng mam 3 ustawienia mocy, low mid i high, czy w mieście np na promenadzie powinnam ją zmniejszyć, żeby słyszeć wyraźnie i żeby inni mnie również słyszeli? Czy może to radio jest tak kiepskie? :/ Ewentualnie może to kwestia anteny..?

Dołożyłam kilka zrzutów ekranów z programu chirp, w którym są widoczne ustawienia mojego radyjka, może mam coś w nim źle ustawione, może ktoś z Was na to rzucić okiem i powiedzieć mnie, czy jakiś parametr nie pasuje?
 
 
Lukasz 

Znak: Lukasz
Dołączył: 23 Sty 2010
Posty: 158
Skąd: Choroń
Wysłany: 2020-11-08, 17:08   

Cześć kitty, zobacz w ustawieniach Baofenga czy nie jest ustawiony jakiś T-DSC lub T-CTCS , moc do testów ustaw na HIGH, SQL na 1 . W Częstochowie PSP posłuchasz w analogu i PKP (150.150 MHz)

Ja mam antene stacjonarną zrobiłem GP 1/4 na pasmo straży pożarnej i słysze na niej Wojewódzką PSP z Katowic , LPR.

Jak coś to ugadaj się z kimś na Shoutbox i zrobicie probe łączności .

https://czestotliwosci.pl.tl/
 
 
 
Michał 
mikuss


Znak: Michał
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 607
Skąd: Częstochowa-Północ
Wysłany: 2020-11-08, 18:36   

prawdopodobnie słyszysz nas, ale my już Ciebie nie, bo daje sobie rękę uciąć ze jakby usłyszeli kobietę na przemienniku to by sie przekrzykiwać zaczęli żeby pogadać :)
 
 
 
Krzysiek 

Znak: SQ9MPK
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 714
Skąd: ona biegnie?
Wysłany: 2020-11-08, 18:54   

Nie słyszymy bo nie ma włączonego tonu. Na 300 jest tylko, nie wiem po co.
SR9CZE ma ton na wejściu 67Hz tryb tonu TSQL (chyba tak tam jest w bafołenku)
SR9UCZ jest cyfrowy.
SR9CZ też cyfrowy.
SR9J ma ton 123Hz
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-09, 15:06   

W polu tryb tonu mam następujące opcje do wyboru: Tone, TSQL, DTSC oraz cross. Czyli mam wybrać TSQL tak? I ustawić wartość 67 w polu Ton czy też Blokada Tonu?
 
 
kitty 

Znak: Kitty
Dołączyła: 07 Lis 2020
Posty: 16
Skąd: Blachownia
Wysłany: 2020-11-09, 17:58   

A co muszę ustawić żeby aktywować np przemiennik na Skrzyczne, który ma ton aktywacji poza ctcss?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,224 sekundy. Zapytań do SQL: 10