FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
FRN - pasmo CB
Autor Wiadomość
Rafał

Znak: 26zt1147
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-21, 04:41   FRN - pasmo CB

Rzucam temat: lokalna bramka FRN w Czstochowie na 36 FM. Konkretnie. Większość czasu zamieszkuję poza granicami polski, a miałbym ochotę posłuchać co się dzieje na lokalnym podwórku. Może nie tylko mnie by to się przydało. PMRy to jedno, a pasmo CB to inna sprawa. Co o tym sądzicie? Przy okazji inne zapytanie. Czy było by zainteresowanie taką bramką na terenie UK. FRN lub po prostu jakiś Live Stream. Od razu mówię, pasmo Cb w Uk jest praktycznie martwe, więc może nasłuch polskiego monitora (26.425 USB). Na chwilę obecną nic nie obiecuję, ale jak będzie zainteresowanie to pomyślę coś w tym kierunku.
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-01-21, 09:53   

FRN na CB ok, ale nie na 36 kanale. #36 zostawmy jako kanał do lokalnych rozmów, a dla mnie FRN może być na każdym innym kanale.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
an2lec 


Znak: Arek
Lokator: JO90NT
Dołączył: 01 Paź 2013
Posty: 218
Skąd: Cz-wa
Wysłany: 2014-01-21, 10:05   

Może na 19 ;-)
_________________

 
 
Gregorikus 
Gregorikus


Znak: ?
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 34
Skąd: Częstochowa-Zawodzie
Wysłany: 2014-01-21, 12:02   

Jestem ZA a kanał wszystko jaki :-D :lol: :mrgreen:
_________________
President Johnny III , Intek HR-5500 zasilacz PIHERNZ PC-35
Antenka: baza- lemm AT-107 super 16 , mobil 5/8 ?
Baofeng UV-82 + nagoja NA 771 + Diamond X-200N
 
 
 
Rafał

Znak: 26zt1147
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-21, 12:39   Co potrzebne?

To co oprócz chęci jest potrzebne? Jakieś CB Radio by się przydało. Chyba "normalne", bez witamin, bo jaki jest sens słyszeć taką stację jak "stacja cię nie usłyszy". Interfejs, chyba na forum w innym wątku było już coś fajnego domowej produkcji opisane. Komputer. Myślę, że jeżeli to miała by być w miarę samodzielna stacja to jakiś wiekowy i budżetowy laptop z Allegro by wystarczył. O, antena w dobrym punkcie by się przydała. I oczywiście miejsce z dostępem do internetu i elektrowni. Na sprzęt kilka złotych mogę dorzucić, ale całą resztę to już ktoś na miejscu musi zorganizować. Co do kanału pracy. 19ty jest niezłym pomysłem, ale tam trochę "inne towarzystwo urzęduje" i trochę "mięsa" się można nasłuchać. Nie wiem czy FRN i 19tka to dobre rozwiązanie. Z kolei jakiś inny kanał może umrzeć śmiercią naturalną, nic się tam nie będzie działo. Jest jeszcze inne rozwiązanie. Jeżeli ktoś miałby sprzęt który mógłby użyczyć do testów na kilka miesięcy, to ustawić stację i sprawdzić czy to ma sens i później robić "inwestycje". Oczywiście pozostaje sprawa rozliczenia zużytej energii. Chyba składka i "rozliczenie na przelew" ;-) będzie najzdrowsze :-) .
 
 
an2lec 


Znak: Arek
Lokator: JO90NT
Dołączył: 01 Paź 2013
Posty: 218
Skąd: Cz-wa
Wysłany: 2014-01-21, 13:23   

Z tym 19 to był oczywiście żart. Na pewno nie powinien to być 36, 19, 28, 9 itd. nawet jeżeli aktualnie są martwe. Nie powinny być to kanały wykorzystywane w pobliskich miastach np. na śląsku. Przy modulacji FM nie można też FRNa stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie tych kanałów bo będzie zakłócać.
_________________

 
 
Rafał

Znak: 26zt1147
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-21, 13:34   

Faktycznie, nie zauważyłem specjalnej "kropki" na końcu ;-) . To jakie propozycje? Co na to reszta?
 
 
Michał 
mikuss


Znak: Michał
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 607
Skąd: Częstochowa-Północ
Wysłany: 2014-01-21, 18:13   

mamy pewne miejsce gdzie jest w tym momencie już uruchomiony IGATE APRS oraz Repeater PMR, można tam jeszcze wrzucić ten FRN CB, sam jestem za

mamy terminal HP, tylko coś tam ponoć w nim jest uszkodzone, nie pamiętam co, ale chyba da sie naprawić, można go tam wykorzystać, gdyż będzie idealnym rozwiązaniem dlatego ze nic większego nie wejdzie do tej skrzyni ze sprzetem
wysokość anteny byłaby około 311 mnpm , poza tym darmowy prąd i darmowy net ;)
tak wiec wy załatwicie sprzęt a o miejscówkę i montaż już się nie martwcie :)
 
 
 
Jacek 
Jacek

Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 298
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-01-24, 13:27   

Modem do FRN CB zmontowany działa antena Sirio 2012 stoi odnowiona czeka na Wiosne radio CB z FM się jakieś wykombinuje Piotrek KFX w razie czego coś obiecał terminal u Leszka jest wiec czekamy tylko na wiosnę i montaż małego np 1,5 m maszciku przykręcamy antenę i reszta rzeczy do skrzynki i odpalamy CB FRN . A tu już w realizacji następny projekt tylko ten w innej lokalizacji gdyż w jednym miejscu FRN na PMR i papuga na PMR by się zakłócały nawzajem .Motorolę GM 1200 zakupiłem modem zrobiłem z okablowaniem do motoroli przetestowałem działa OK teraz zostało tylko zakupić terminal np Hp T5720 130 zł plus 19 zł przesyłka miejscówkę na np FRN na paśmie PMR mam u kolegów tam gdzie echolink na 2 m mają zmieniać anteną Big-star na X-510 duplekser 2 m/70 cm mam w domu wiec wpiecie 2 motoroli 2M i 70 cm nie stanowi problemu pod antenę dwupasmową internet tam jest zasilanie jest z tym ze to dopiero jak podmienią antene wiec zapewne najwcześniej na wiosnę /lato ? chyba ze znajdziemy gdzieś indziej dobre lokum na FRN ? pozostało jeszcze zakupić ten terminal myślę ze koledzy najbardziej zainteresowani zrobią jakąś zrzutkę na terminal jak za Gierka ----- pomożecie ? jak by nie było do wiosny pozostało jeszcze sporo czasu wiec coś wymyślimy chyba ?
 
 
 
Rafał

Znak: 26zt1147
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-27, 03:34   

Hmm. Pomysł był FRN na pasmo CB. Z tą Motorolą można coś uruchomić w pasmie amatorskim (ale to już inna para kaloszy ;-) ) lub Pmr. Takie rozwiązanie chyba jest bez sensu, co z tego że podłączysz radio powiedzmy 25W jak z drugiej strony będziesz miał ręczniaka o wiele słabszego. To jest tylko moje zdanie. Będę w kraju dopiero w marcu, więc dopiero wtedy mogę się bardziej konkretnie udzielać. Co do zakupu terminala, przemyślcie inne rozwiązanie. Ostatnio w podobnym celu kupiłem netbooka Asus EeePc, ale nie mam czasu konkretnych testów zrobić. Za rozsądne pieniądze (około 120zł) jest 512Ramu, dysk SSD 2 lub 4GB, ekran 7', klawiatura, karta dźwiękowa itp. Wymiary też malutkie. Na razie uruchomiłem Win XP i TeamViewer działa bez problemów. Napiszę jak dokładnie przetestuję. Terminal HP nie wiem czy nie będzie się zawieszał (RAMu trochę malutko), chyba że jakiegoś oszczędnego linuksa się zainstaluje.
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-03-18, 23:44   

Pomysł był na CB ale czemu nie na PMR również. Jak Jacek uruchamia swoją bramę PMR<>FRN z domu to zawsze coś się dzieje. Na CB z FRNem, też nie głupie ale trzeba pamiętać, że przy propagacji bramka będzie totalnie zablokowana. Radio zapewne musiałoby być z czymś takim jak ASC, albo z CTCSS/DCS najlepiej :D. Dlaczego terminal, ano dlatego że po pierwsze nie ma żadnych części ruchomych i jest chłodzony pasywnie. Dysk Flash i drobne wymiary, więcej na bramę nie potrzeba. No i port RS232. Pytanie czy ten notebook to ma? Bo jak nie to kombinacje. Z Win7 niewiele przejściówek USB<>RS jest w stanie działać poprawnie, do tego z doświadczenia wiem, że FRNClient i Win7 nie do końca się lubią.
Na koniec, jeśli brama powstanie to zapraszam na sieć Polska na polska.freeradionetwork.pl. W razie czego, jest nawet sieć CB Częstochowa, która może być otwarta tylko dla wybranych, zarejestrowanych użytkowników, tak jak sieć na przykład RPT Magurka.
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
Ostatnio zmieniony przez Seba 2014-04-22, 09:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rafał

Znak: 26zt1147
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: UK
Wysłany: 2014-03-21, 14:21   

Witam ponownie. Pogoda się trochę poprawiła, więc można wrócić do pewnych tematów. Seba wspomniał, że jak propagacja będzie dobra to zatka całą bramkę. Niestety, ma rację. CTCSS/DCS na CB jest mało popularne. Chciałem przeznaczyć na ten cel mojego "Wilsona" ale to radio nie ma ASC. Swoją drogą jak będą odpowiednie warunki to i przy radiu z ASC "czyste" sygnały i tak wejdą. Będzie mnóstwo przypadkowych rozmów zazwyczaj w językach rosyjskim lub włoskim. Ciekawe jak inni poustawiali podobne bramki? Ok, mam kilka dni wolnych, więc jak ktoś jest zainteresowany to można jakieś szybkie spotkanie "robocze" zorganizować. Inna opcja, ze względu na małe szanse poprawnego działania dać sobie spokój. Jaka jest wasza opinia?
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-03-21, 15:20   

Szukamy kogoś ze skanerem lub ręcznym CB żeby sprawdzić poziom zakłóceń w miejscu zainstalowania bramki.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Rafał

Znak: 26zt1147
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: UK
Wysłany: 2014-03-21, 17:55   

Kurczę blade, zostawiłem swojego ręczniaka w domu. Może znajdzie się akumulator żelowy (np z jakiegoś alarmu) żeby radio samochodowe zasilić. W temacie zasilania. Nie wiem jakie jeszcze urządzenia będą w tej lokalizacji, ale ostatnio natrafiłem na ciekawe rozwiązanie. Zasilacz do Xbox'a. Impulsowy, ale podobno tragedii z zakłóceniami nie ma i na wyjściu 12V (nie 13,8). Teraz plusy: 20A i cena około 40 zł. Można by kilka urządzeń do niego podpiąć i oszczędzić miejsce. Komputery jakie mają napięcie zasilania? Zamówiłem jednego, jak przyjdzie sprawdzę czy do radia się nadaje. Jeżeli będziecie zainteresowani dajcie znać, będziemy testować.
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-03-21, 19:28   

Mamy taki zasilacz w papugu :mrgreen:
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,121 sekundy. Zapytań do SQL: 10