FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Amatorska radioastronomia
Autor Wiadomość
an2lec 


Znak: Arek
Lokator: JO90NT
Dołączył: 01 Paź 2013
Posty: 218
Skąd: Cz-wa
Wysłany: 2014-05-22, 13:26   Amatorska radioastronomia

Amatorska radioastronomia

Oprócz aktywnego nawiązywania łączności radiowych krótkofalowców interesowały od dawna nasłuchy różnych sygnałów. Oczywistą sprawą były i są nasłuchy różnego rodzaju stacji nadawczych od radiofonii począwszy a na wszelakich służbach – prognozach meteorologicznych, propagacyjnych i innych – skończywszy. Drugą dziedziną były od dawna obserwacje wszelkiego rodzaju sygnałów pochodzenia naturalnego. Należą do nich sygnały powstające w wyniku wyładowań atmosferycznych i burz ale również i sygnały pochodzenia kosmicznego.
Dokładniej rzecz biorąc obserwacje sygnałów pochodzenia atmosferycznego i burzowego były prowadzone od zarania radiotechniki. Pierwsze odbiorniki radiowe konstruowane przez Popowa (rosyjskiego pioniera radiotechniki, pracującego niezależnie od Marconiego i w tym samym czasie) służyły jako ostrzegacze przed nadchodzącymi burzami.
Obserwacją sygnałów radiowych pochodzenia kosmicznego zajmuje się natomiast radioastronomia.

Krzysztof Dąbrowski OE1KDA
_________________

 
 
SQ7JZI 

Znak: sq7jzi
Lokator: jo90rx
Dołączył: 07 Lis 2011
Posty: 40
Skąd: Pławno
Wysłany: 2014-05-27, 09:48   

Ostatnimi zaś czasy w dobie rozwoju komputerów i ogólnemu dostępowi rzeszy ludzi w tym krótkofalowców do sprzętu obliczeniowego dużej mocy każdy może sobie sam prowadzić bardzo szczegółowe i zaawansowane badania takich zjawisk.
Zjawiska pochodzenia Ziemskiego które w większości generują fale EM w zakresach VLF lub LF można już na zwykłym komputerze analizować za pomocą jego wbudowanej karty dźwiękowej i programów do analizy widmowej dostępnych w dużej ilości w internecie. Przydatne są wtedy transformaty Fouriera czyli tak zwane FFT.
Dla tych którzy chcieli by wyjść na wyższe zakresy prowadzonych obserwacji i badań lepszym rozwiązaniem będzie zakup Dongle USB do telewizji DVBT który za stosunkowo niewielkie pieniądze pozwala na odbiór pasm od 30 do nawet 2500MHz.
Ostatnio zaś do naszej dyspozycji z pomocą sponsorów i naukowców została oddana czasza 13to metrowa w Częstochowie a niebawem, bo już w październiku tego roku ruszy jej bliźniak w okolicach Wieruszowa k. Wielunia.
Chętnych zapraszamy do współpracy, w obecnej chwili trwają obserwacje linii wodoru na 1420MHz.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 10