FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakłócenia odbioru
Autor Wiadomość
SQ9FMC 
200 DXCC

Znak: Artur
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 105
Skąd: Krzepice
Wysłany: 2014-06-22, 16:31   Zakłócenia odbioru

W związku z coraz to częstszymi problemami z odbiorem pozwoliłem sobie założyć nowy temat.Prowadzone przeze mnie obserwacje pozwoliły zebrać mnóstwo doświadczeń własnych i mogę się nimi podzielić z zainteresowanymi. Na początek przedstawię zakłócenia wytwarzane przez ograniczniki przepięć tzw beziskrowe , Są to urządzenia stosowane do ochrony infrastruktury elektroenergetycznej . Tu skupimy się akurat na liniach napowietrznych ŚN (średnie napięcie ). W maju 2009 doszło (za moją przyczyną ) do spotkania z przedstawicielami AGH i Enionu w Krzepicach w celu opracowania metody ujawniania usterek ograniczników przepięć.
Zakłócenia wytwarzane przez nie roznoszą się po przewodach na duże odległości bo i moc wydzielana w wadliwym ograniczniku sięga 200W i ze względu na amplitudowy charakter są dokuczliwe przez szerokie spektrum częstotliwości od fal długich po UKF a nieraz i wyżej. Charakterystyczny warkot nie występuje jednak zawsze. Muszą być spełnione warunki ; temperatura powyżej 0 ale nie upalnie oraz brak opadów deszczu gdyż ten działa jak ekran w większości poznanych przypadków. Zmienność oraz powtarzalność w określonych warunkach pogodowych pozwala na prawie 100% pewność usterki. Dobrze jest mieć przenośny odbiornik radiowy z falami średnimi i przy pomocy niego poszukać pod linią napowietrzną miejsca maksymalnego zakłócania Czasami trzeba przespacerować kilka km . Wówczas trzeba przyjrzeć się osprzętowi na słupach t.j. odłącznikom i odejściom kablowych , transformatorom. W ich pobliżu są zainstalowane właśnie ograniczniki przepięć. Przykłady na zdjęciach. Jeśli jesteśmy przekonani , że znaleźliśmy właściwe miejsce to należy zapisać nr stacji , słupa , odłącznika i zwrócić się o pomoc do zakładu energetycznego i to powinno wystarczyć . W oparciu o moje przypadki zarówno Kłobuck jak i Częstochowa załatwia sprawę bez większych oporów po otrzymaniu takiej informacji. Pamiętać trzeba jednak, że można nie trafić z diagnozą i tutaj pozostaje wesprzeć się dłuższymi obserwacjami i notatkami, aby wykluczyć błędy .
_________________
Radio jak Media Markt ...
nie dla idiotów .
 
 
 
SQ9FMC 
200 DXCC

Znak: Artur
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 105
Skąd: Krzepice
Wysłany: 2014-10-03, 11:33   

Od kilku miesięcy stacja trafo już nie istnieje w tej lokalizacji i formie; została przebudowana na kabinową a linia napowietrzna zastąpiona kablową podziemną.Problem został rozwiązany definitywnie po tylu latach.
_________________
Radio jak Media Markt ...
nie dla idiotów .
 
 
 
damso 


Znak: SQ9RHX
Dołączył: 14 Sty 2012
Posty: 194
Skąd: JO90LS
Wysłany: 2014-10-07, 16:16   

W końcu się udało. :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,203 sekundy. Zapytań do SQL: 11