FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaczynamy zabawe w D-STAR
Autor Wiadomość
damso 


Znak: SQ9RHX
Dołączył: 14 Sty 2012
Posty: 194
Skąd: JO90LS
Wysłany: 2014-02-15, 16:01   Zaczynamy zabawe w D-STAR

Witam wszystkich,

Od jakiegoś czasu ja oraz SQ9SMC zaczęliśmy się interesować komunikacją cyfrową DV.

Jak niektórzy wiedzą, innym napisze :), najczęściej przemienniki D-Starowe są montowane i uruchamiane w pasmie 70cm(~439 Mhz). W Polsce jest około 40 przemienników D-starowych z czego na ten moment (15.02.2014) są jedynie trzy przemienniki na pasmo 2m. Wszystko jest spowodowane trudnym dostępem do duplexerów na pasmo 2m, jak i trudność jego wykonania i wymiarów ze względu na Shift -600.

Razem z Wojtkiem zaczęliśmy inicjatywę i podjęliśmy chęć budowy przemiennika D-starowego w Częstochowie, który byłby słyszany w okolicach.

Najbliższy przemiennik D-Starowy jest w Niegowonicach SR9UVU, którego niestety z Blachowni i okolic otworzyć się nie da.

Koszty takiego przemiennika są dosyć duże. Np. oryginalny przemiennik ICOM-a kosztuje kilka tysięcy złotych. Można to zrobić inaczej, czyli:
- dwie motorole
- modem
- terminal
- duplexer

W tej chwili jestem na etapie kupna modemu, który kosztuje ok. 450 zł.
Testowałem rozwiązanie oparte na karcie dźwiękowej, które spisywało się OK w paśmie 2m, ale z 70cm nie chciało już tak ładnie dekodować. Dlatego jeżeli ma być to przemiennik na wysokim poziome, potrzeba do tego specjalnego modemu, który potrafi poprawnie zdekodować modulacje GMSK.

Sam z Wojtkiem wszystkiego nie załatwie, dlatego liczę na jakąś pomoc.

Wszystkich zainteresowanych "nowym" systemem komunikacji proszę o wszelaką pomoc i rozwijanie tematu!

Więcej informacji można znaleźć pod adresem:
http://yes-we-can.pl/resources/poradnik+D-Star.pdf

Vy 73 !
 
 
 
SQ9KT 
profesjonalny_amator


Znak: SQ9KT
Lokator: JO90MS
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 684
Skąd: Częstochowa Zacisze
Wysłany: 2014-02-16, 15:12   

Powodzenia ;-)
_________________
_________________________________________
BAZA: Jezus FT-991A _ AM - 2000
Kenwood TH D-74 - Baofeng UV3+ - WT-350
Mobilek: FTM-400 & CRT 2000 _ ML-145
 
 
 
damso 


Znak: SQ9RHX
Dołączył: 14 Sty 2012
Posty: 194
Skąd: JO90LS
Wysłany: 2014-03-23, 11:31   

Siema :)

Minął miesiąc. Nawet trochę dłużej.
Jestem już po kupnie modemu i pewnym okresie testów.
Wszystko działa tak jak miało działać, chociaż oczywiście nie obyło się bez pewnych przeszkód.

Dużo zabawy jest z oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze. W pierwszej wersji moje testy były przeprowadzane z użyciem prywatnego komputera stacjonarnego, gdzie aplikacje działały płynnie.

Gdy zabrałem się za terminal i jego konfigurację okazało się, że do poprawnego działania aplikacji obsługujących DV potrzebny jest .NET Framework w wersji minimum 3.5.
Terminal jak wiemy pamięcią flash nie grzeszy, więc nie ma mowy o instalacji .NET. Po prostu się nie mieści.

Już pół roku temu kupując terminal do zabaw, wiedziałem, że bez dodatkowej pamięci się nie obędzie. Zakupiłem taśmę IDE 44pin, przejściówkę IDE->CF i kartę CF 4GB.

Przy takiej konfiguracji wszystko bez problemu się mieści i zostaje trochę na inne rzeczy.

Po odpaleniu pierwszego programu D-STAR Control Center pojawił się kolejny problem z zużyciem procesora ~100%. Po znalezieniu informacji na zagranicznych forach, dowiedziałem się, że .NET optymalizuje sobie aplikację pod dany system. OK, pomyślałem, raz zrobi późnej będzie spokój. Niestety, za każdym razem przez pierwsze 30 min od uruchomienia aplikacji, terminal nie był wstanie przemielić system DV i komend.

Zacząłem zabawę z innym programem: PC Repeater Controller.
Od tej pory Hotspot dstarowy chodzi na tej aplikacji + IRCDB Gateway

Zamieszczam filmik jak to mniej więcej działa:
https://drive.google.com/folderview?id=0B4LJ2fGX29eKWTlUVUo3SzBRTlE&usp=sharing
 
 
 
Robert 

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 391
Skąd: z nikąd...
Wysłany: 2014-03-24, 11:59   

Nie ma co. Gratulacje chłopaki! :mrgreen:
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-03-24, 12:59   

Też Wam gratuluje! szkoda że radia z D-Starem są jeszcze dość drogie.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-06-28, 22:11   

Mariusz napisał/a:
Też Wam gratuluje! szkoda że radia z D-Starem są jeszcze dość drogie.

Ceny wciąż spadają. IC-E92D jak na filmie można zdobyć już za 1000PLN, ID-880 1200-1400 PLN. Na pewno nie są to ceny porównywalne do urządzeń analogowych ale zabawa jest przednia.
Jako terminala można użyć DELL FX160, wersję z procesorem Intel Atom 330. Dwa rdzenie i możliwość podłączenia dysku 2,5 cala jeśli w obudowie jest do tego odpowiednia kieszeń montażowa. Cena terminalu niestety jest wyższa niż HP5720, ale terminal na pewno jest silniejszy.
Co do innych przemienników D-Stara to macie w swojej "okolicy" SR7UVV na Górze Kamieńsk. Jest tam też niedawno odpalony SR7DMR o ile się nie mylę, czyli przemiennik DMR, czego osobiście wam zazdroszczę. U nas w SP2 jest tylko SR2UVG a na DMRa na razie nic się nie zanosi. Gratuluję twórcom przemiennika wytrwałości w dążeniu do celu. Pozdrowienia z SP2.
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
 
 
 
damso 


Znak: SQ9RHX
Dołączył: 14 Sty 2012
Posty: 194
Skąd: JO90LS
Wysłany: 2015-06-29, 17:57   

Seba,

Wczoraj został uruchomiony przemiennik DV/FM u nas w Częstochowie. Idziemy do przodu!
 
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-08-10, 19:53   

damso napisał/a:
Seba,

Wczoraj został uruchomiony przemiennik DV/FM u nas w Częstochowie. Idziemy do przodu!

Fajnie.
Próbowałem się podłączyć do waszego repeta przez mój hot spot ale nie mogę.
Po wysłaniu komendy UR: SR9UCZBL niestety system go nie znajduje. Zapewne musze go dopisać do listy przemienników. Jedyne co mi potrzebne to jego adres IP. Czy mógłbym go dostać na PW?
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
 
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-08-10, 20:15   

Przykro mi, ze względu bezpieczeństwa nie ma takiej opcji.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-08-11, 00:17   

Mariusz napisał/a:
Przykro mi, ze względu bezpieczeństwa nie ma takiej opcji.

Rozumiem względy bezpieczeństwa, ale w jaki inny sposób można przyłączyć się innym przemiennikiem/hot-spotem w systemie DSTAR do waszego przemiennika? Bo tu (http://xreflector.net/neu3/) też nie widzę SR9UCZ.
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
 
 
 
damso 


Znak: SQ9RHX
Dołączył: 14 Sty 2012
Posty: 194
Skąd: JO90LS
Wysłany: 2015-08-11, 07:11   

Ok. W tym przyapdku żadna tajemnica, że przemiennik widoczny jest pod adresem: http://sr9ucz.gw.ircddb.net/
 
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-08-11, 10:58   

damso napisał/a:
Ok. W tym przyapdku żadna tajemnica, że przemiennik widoczny jest pod adresem: http://sr9ucz.gw.ircddb.net/

Dzięki wielkie. Dopiszę w wolnym czasie do Dplus_Hosts.txt w malince i spróbuję się podlinkować. Jeszcze raz dzięki.
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
 
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-08-12, 00:04   

Adres dopisany. Połączenie zestawia się bez problemu. Tylko nikt się nie odzywa :)
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
 
 
 
SQ9KFZ 
Administrator


Znak: SQ9KFZ
Lokator: JO90NU
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 3315
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-08-12, 08:31   

O 1 w nocy nikt się nie odzywa? no co za ludzie! :mrgreen:
A tak serio to napisz na shoutobxie o której byś chciał testa zrobić.
_________________
Nie znam się w temacie, więc się wypowiem!
Anal jest do dupy!
 
 
Seba 

Znak: SP2FRN
Lokator: JO94GN
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-08-12, 10:05   

Mariusz
Próbę łączności robiłem około 21 (przed przystąpieniem do skrobanki sufitu w kuchni :D) a o pierwszej w nocy, po zakończonych pracach postanowiłem o tym napisać. Szczerze mówiąc, to nie wiem kiedy robić testy, bo ja mam urlop więc mnie to wszytko jedno. Termin raczej zależy od tego kiedy macie czas.
Jedno pytanie OT, czy wasz echolink na 500 już pozostanie jako RX, a może w planach jest jego przeniesienie na repeta? W sumie fajnie by było, bo czasem wołałem kolegę Jacka UU
_________________
Pozdrawiam, Sebastian
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Theme phore v 0.2 created by Kisioł & Sklep internetowy modified by pietrex
Strona wygenerowana w 0,161 sekundy. Zapytań do SQL: 10